תיאור המחלה

בעיית העור הנפוצה ביותר היא החטטת, מתרחשת בעיקר על הפנים, קצת על הגב, על החזה והכתפיים.
פצעונים עם ראש מושחר או עם מוגלה, בדר"כ זה נמצא בפתח של זקיק השערה ולעיתים יש מצבורים עמוקים יותר של מוגלה עד כדי הצטלקות.
נפוצה יותר אצל גברים ובאופן טיפוסי מתחילה בגיל ההתבגרות.

יש לה 2 צורות:
חטטת נפוצה – משפיעה על זקיקי השיער ועל הבלוטות, שמפרישות את השמן של העור, ומתבטאת בראשים שחורים (חטטת) וראשים לבנים (מוגלתיים) וצלקת (חטטיות).
Acne Conglobata – צורה חמורה יותר, שבה נוצרות ציסטות עמוקות ואח"כ צלקות.

הגורמים לאקנה

מקורה של החטטת ביחידות החלב השערי של העור, יחידות אלה מורכבות מזקיק שיער ומבלוטות החלב, אשר מחוברות לעור באמצעות התעלה הזקיקית, דרכה עובר קנה השיער.
בלוטות החלב יוצרות חלב (SEBUM ) – תערובת של שמנים ודונגים, אשר מושחים את העור ומונעים איבוד מים. הריכוזים הגבוהים ביותר של בלוטות החלב נמצאים על הפנים וריכוזים קטנים יותר על הגב, החזה והכתפיים.
דלקת של בלוטות חלב יכולה להופיע בכל מני דרגות:

 1. קומודון סגור/ראש לבן, קומודון פתוח/ראש שחור.
 2. פצעון או פצעון המכיל מוגלה ונקבוביות חסומות, הפצעון הופך למוגלתי בגלל חיידקים הנמצאים על פני העור ומזהמים את הפצע.
 3. דלקת נרחבת בעור- המתבטאת בהרבה פצעונים מוגלתיים והמשך התפתחות קומודונים.
 4. ציסטות – בליטות גדולות ואדומות מתחת לפני העור, במצב בו הנקבובית נסתמת לחלוטין וחלב שנוצר בבלוטה לא יכול להשתחרר – נוצרת הציסטה.

הסיבות לאקנה

 1. עלייה באנדרוגנים (ההורמון הגברי) גורמת לפעילות יתרה של זקיקי החלב תוך הרחבה של בלוטות החלב וזה מגביר את ייצור החלב עצמו. כשהחלב נשאר כלוא – זה מאפשר אח"כ את הזיהום המשני – חיידקים נכנסים לפעולה.
  בתקופת ההתבגרות יש עלייה באנדרוגנים בקרב 2 המינים, וכך גם בנות בקבוצת גיל זו מועדות באותה מידה לחטטת.
  תהליך הפגיעה מתחיל בחלק העליון של תעלת הזקיק – התאים בדפנות התעלה יוצרים עודף של קרטין (היפרקרטניזציה) החוסם את התעלה, שמתנפחת ומוצרת, בסופו של דבר נוצר חטט.
  כאשר הצינור נחסם החיידקים מתרבים יתר על המידה ומשחררים אינזימים, אשר מפרקים חלב ומעודדים דלקת.
  התגובה הדלקתית עלולה לגרום לנקב בדופן הזקיק ולנזק לרקמות שסביבו ומכאן לצלקות.חטטת היא מחלה שתלויה בהורמונים הזכריים, המפקחים על ההפרשה מבלוטות החלב וגורמים לתאים של זקיקי העור לצמוח באופן לא נורמלי, אבל הפרשה מוגברת של הורמונים אינה בהכרח הסיבה, מפני שאין התאמה מוחלטת בין רמת ההורמונים בדם לבין חומרת המחלה.
  הסיבה הסבירה יותר היא שבעורם של אלה הסובלים מאקנה, יש פעילות גדולה יותר של אינזים Alpha-reductase 5 – אשר ממיר טוסטסטרון לצורה חזקה יותר של דהידרוטסטוסטרון.
 2. חוסר היגיינה
 3. רעלת של המעיים – טוקסמיה – רמה גבוהה של טוקסינים, ספיגה מוגברת של רעלנים, כתוצאה מיותר מדיי ג'אנק פוד, סוכרים וכל החומרים, שמביאים לתסיסה.
  צורת אכילה לא נכונה המביאה לחסרים תזונתיים כגון מחסור של אבץ – שהוא מרכיב חשוב לעור ולמע' החיסון.

הטיפול הקונבנציונאלי

באקנה קל הטיפול הוא בעזרת תכשירים לשימוש חיצוני, כשהמרכיב החשוב הוא אנטיביוטי ושילובו עם ה-OXY שפותח את פתחי בלוטת החלב ומפחית את כמות החיידקים בתוכם.
בשנים האחרונות יש שימוש בנגזרות של ויטמין A – המשפיעה על צמיחה תקינה של תאי העור, גורם לקילוף של שכבת העור העליונה, מסייע בריכוך והסרת ראשים שחורים ולבנים.

הטיפול השכיח הוא בתרופה רואקוטן – Roacctane – תרופה זו שמקורה בויטמין A גורמת להקטנת בלוטות החלב המורחבות.
ת.לוואי של התרופה: יובש וקילוף של העור סביב השפתיים והציפורניים.
מומלץ לבדוק את רמת השומנים בדם ותיפקודי הכבד כל חודש בזמן הנטילה בשל חשש לפגיעה בתיפקוד אינזימי הכבד וכמו כן עלייה ברמות השומנים בדם.

הטיפול הטבעי – נטורופתי באקנה

הטיפול הנטורופתי באקנה הוא בשורש הבעיה ובמקביל טיפול באופן אקוטי כלומר: אם הסיבה היא חוסר איזון הורמונלי, נטפל באמצעות תזונה מתאימה, תוספי מזון וצמחי מרפא המאזנים את המערכת ההורמונלית.

התזונה: תהיה תזונה נטולת סוכרים – אקנה מכונה גם כ"סכרת של העור" (במחקרים ניתן אינסולין באופן מחזורי או זריקות ישר לתוך הפצע). הרבה ירקות טריים, הפחתה של מזון עתיר שומן בעיקר מהחי, מטוגנים ועוד..
זיעה: יש לשמור על הגיינה, כיוון שהגיינה טובה עוזרת בשמירה על העור – זיעה המצטברת על פני העור חוסמת את הנקבוביות מהן מפרישות בלוטות החלב.
גלולות למניעת הריון: תלוי בסוג הגלולה – גלולות שהמרכיב הדומיננטי בהן הוא פרוגסטרון יכול להחמיר מצב של אקנה, יש לבדוק ולהמנע בהתאם.
קוסמטיקה: להימנע ממוצרים שומניים המכילים ואזלין, לנולין, מייק אפ וכ'ו..
מתח נפשי: לחץ מעודד צמיחה של פצעונים באזורים מסויימים בפנים ובגב, ניתן להפחית באמצעות פעילות גופנית או פעילות מדיטטיבית כלשהי – יוגה, מדיטציה.

תוספי מזון

קיימים תוספי מזון רבים,  אך ישנם כמה עיקריים ונמצא כי הסובלים מאקנה סובלים מחסרים תזונתיים של ויטמין A , אבץ, B קומפלקס, יש להתאים את תוספי המזון בהתאם לאיבחון חסרים תזונתיים ובדיקות מעבדה.

צמחי מרפא

חותם הזהב, אכניציאה, שן ארי וגדילן מצוי – לניקוי הכבד.
המלצות נוספות: המנעות מתרופות ומחשיפה לשמנים, תכשירים קוסמטיים שומניים, קוסמטיקאית – לניקוי חטטים.

טיפול מקומי

באמצעות שמנים אתריים: שמן עץ התה, לבנדר, קלנדולה ומסיכות פנים באמצעות צמחי מרפא, שמנים אתריים.