לפלבנואידים וטנינים המצויים בצמחים יש חלק מרכזי במניעת חימצון יתר בגוף.
אלו הם פוליפנולים שבעלי החיים אינם מסוגלים לייצר אותם, המקור היחיד לאספקתם הוא צמחי מאכל שונים.
ויטמינים הם חומרים המצויים במזון או שהגוף מייצר מהם כמות לא מספקת ולכן חייבים לקבל את הכמות החסרה מהמזון.
מתוך כלל הויטמינים, רק ויטמין E משתייך לפוליפנולים והוא מצוי במגוון של צמחים שונים, בעיקר בגרעיני שמן. שאר הפוליפנולים מוגדרים כפיטוכימיקלים.

לפלבנואידים ולטנינים מספר רב של תכונות המועילות לבני אדם ולבעל"ח:

  1. מונעים חימצון יתר של שומנים.
  2. מבטלים את הרדיקלים החופשיים.
  3. קושרים את החומרים מעודדי החימצון ברזל ונחושת ובכך מנטרלים את הפעולה המזיקה שלהם.
  4. מדכאים את פעולת מרכיבי החלבון בעלי פעילות נוגדת לאנזימי העיכול.

כיום מוכרים כ- 6000 פלבנואידים שונים, וידועה חשיבותם הרבה כמגינים על הגוף מפני מחלות והזדקנות מוקדמת. מאחר והם מצויים בצמחים שונים, קיימת חשיבות רבה לאכילת מגוון רחב של מזונות שונים מעולם הצומח. יש לכלול בתפריט מקסימום סוגים של ירקות, פירות, נבטים, תבלינים ושאר מזונות מהצומח. ריכוזם הגדול ביותר הוא בקליפות הפרי והירק ומומלץ לאכול כל מזון צמחי בקליפתו, אם זה אפשרי.

קוורציטין Quercetin

קוורציטין הוא אחד מסוגי הביופלבנואידים המצויים בצמחים, אף הוא בעל תכונות מרפא חשובות:
הוא מחזק כלי דם נימיים ומונע שטפי דם נימיים ותת עוריים, שאצל אנשים רגישים זה קורה אחרי שהם מקבלים מכה. כמו הפלבנואידים של ההדרים, גם לקוורציטין יש תכונות לחיזוק כלי הדם הנימיים.

בנוסף הוא בעל תכונות אנטידלקתיות, הוא פועל לצימצום סימפטומים של אלרגיה ועוזר למניעת נזקי סכרת.
במנה שלו הוא דומה לרוטין ושניהם מצויים יחד בטבע בצמחים רבים.
הכמויות הגדולות של קוורציטין מצויות ב – בצל, מיץ אוכמניות, שעועית ירוקה, תפוחי עץ, פול, ברוקולי, תה ירוק, פלפל אדום, דובדבנים, ענבים וענפי צמחים אחרים שצבעם אדום.

קוורציטין נגד אלרגיות ודלקות 

בגוף שלנו קיימים חומרים בעלי משך זמן קצר, חומרים דמויי הורמונים הידועים בשם פרוסטדלנדינים.
בתוך קבוצה זו של פרוסטגלנדינים יש פרוסטגלנדינים מעוררי דלקות, כמו אלה הגרומים לדלקת מפרקים, ויש פרוסטגלנדינים אנטי דלקתיים.

הקוורציטין מעכב את ייצורם של חלק מהפרוסטגלנדינים מעוררי הדלקת.
הקוורציטין הוא אנטי אוקסידנט חזק והוא מסוגל לנקות מהגוף רדיקלים חופשיים מחמצנים ומזיקים. בעקבות שתי פעולות אלה הקוורציטין הוא גם משכך כאבים מעולה, משכך נוקשות של שרירים ומחזק רקמות חיבור.
הקוורציטין עוזר גם לחיזוק החניכיים ולמניעת דימומים בהן, בשל תכונותיו האנטי דלקתיות הוא עוזר גם להקלה על מחלות כמו ארטריטיס, כאבי ראש, דלקות עיניים ואלרגיות.
הקוורציטין מקל על תופעות אלרגיה, כאשר אלרגן נכנס לגוף, תאים מסוג מאסט משחררים היסטמין, ההיסטמין יוצר בצקות וגורם לזיהום ע"י הפרעה לזרימת הדם בעורקים ובורידים.
קוורציטין מצמצם ייצור של היסטמין בזכות השפעתו על שני אנזימים הקשורים לתהליך זה. הוא מפחית גם ייצור של לאוקוטריאנים מעוררי דלקת שאחראים גם על מספר תופעות של האלרגיה.

פיקנוגינול Pycnogenol

הפיקנוגינול הינו חומר המופק מקליפות של עץ אורן ימי הגדל בצרפת. זוהי תערובת של מספר פלבנואידים כמו קטצין וטוקסיפילין ופולימרים מרוכזים כמו פרוציאנידין.
יש בו כמויות קטנות של חומצות פנוליות: חומצה גלית, חומצה קפאית וחומצה פרולית, הוא מכיל גם נגזרות של סוכר.
חומרים אלה הם אנטי אוקסידנטים והם גם פועלים על אינזמים מסוימים בגוף וכך מווסתים מספר פעולות אינזמתיות.

שימושים מקובלים בפיקנוגינול הם לטיפול במצבי דלקת ולדילול הדם, הוא מצמצם הצמדות של טסיות , שהיא גורם סיכון למחלות לב וכלי דם ולארוע מוחי.
אחת מתכונותיו הנוספות היא יכולתו למחזר ויטמין C שהתחמצן ולהחזירו לפעולה כאנטי אוקסידנט.
הוא מונע חמצון של כולסטרול LDL, שגם הוא גורם מרכזי במחלות לב וכלי דם, הוא מגן על הפוספוליפידים מפני חימצון והוא בעל פעילות אנטי אוקסידנטית חזקה.
הוא מונע התכווצות של כלי דם המופיעה בעקבות עלייה של אדרנלין, ולאור כל תכונות אלה נבדקה יכולתו להחזיר לרמה נורמלית יתר לחץ דם במספר מחקרים קליניים.
יעילותו של פיקנוגינול באה לידי ביטוי גם בשמירה על גמישות ולחות העור ומעכב את הזדקנותו,
יעיל למניעת נזקי השמש ולהקלה על פסוריאזיס.
משפר את גמישות כלי הדם וכדוריות הדם האדומות ובכך עוזר באספקת דם טובה יותר, למניעת סתימת עורקים ומחלות הנלוות לכך.
בעל השפעה אנטי אלרגית, אנטי דלקתית ומסייע בדלקות ראומטיות, בעיות ורידים, מחלת הסוכרת, עוזר למניעה של בריחת סידן .
מפחית נזקים של חשיפה לקרינה, עישון, חומרי הדברה, כימותרפיה, הקרנות וכימיקלים רעילים אחרים.

כמו כן לאחרונה נחקרה יעילותו של פיקנוגינול בטיפול בילדים ומתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז ADHD והוכחה יעילותו בהשוואה לטיפול התרופתי באמצעות ריטלין, בין היתר בשל יכולתו של פיקנוגינול לחדור את מחסום הדם מוח . מינון הפיקנוגינול להפרעות קשב וריכוז מותאם עבור כל ילד באופן אישי בהתאם למשקל הגוף.
מינון: 30-100 מ"ג.

התוויות נגד: חולים הנוטלים תרופות לדילול הדם למשל, קומדין.

זרעי ענבים Grape Seeds

זרעי ענבים מכילים נוגדי חימצון רבי עוצמה הנקראים פרואנטוציאנידינים ממשפחת הפוליפנולים – פלבנואידים.
שימושיהם העיקריים של זרעי ענבים היא למניעת נזקיהם של רדיקלים חופשיים בגוף בכלל ובמערכת כלי הדם בפרט,מניעת התקשחות של כלי הדם והתנוונותם כתוצאה מעמידה ממושכת או מחלות נלוות כמו מחלת הסוכרת, יתר לחץ דם וכפונקציה של גיל.
זרעי ענבים יעילים בחיזוק כלי הדם, ורידים נפוחים ובולטים – דליות, טחורים, בעיות כלי דם ועיניים אצל חולי סוכרת, מניעת תהליכים דלקתיים ותהליכים סרטניים.
הפחתת נזקים מצטברים כתוצאה מגיל ומניעת מחלות ניווניות כמו טרשת נפוצה, אלצהיימר, שמירה על בריאות העור, קמטים, מחלות עור כמו פסוריאזיס , אקזמה.

יעילותם של זרעי ענבים על הלב וכלי הדם

הודות לפעילות נוגדת החימצון של הרכיבים הפעילים, מחקרים רבים שבוצעו, הראו בבירור שתמצית זרעי ענבים מורידה את הסיכון למחלות לב מפחיתה לחץ דם גבוה, היפרליפידמיה וצימות של טסיות.
נוגדי החימצון הנמצאים בזרעי ענבים מחזקים, מגמישים ומשפרים תפקודם של כלי הדם. פעילותם מטפלת בבעיות כרוניות הקשורות לאי ספיקה ורידית, הגוררת אחריה הצטברות דם בוורידי הרגליים, התפתחות דליות, הופעת נימי דם ופצעים.

זרעי ענבים וסרטן

הפוליפנולים שנמצאים בזרעי ענבים הראו יכולת מניעה ועיכוב גדילה של תאים סרטניים. הפוליפנולים מביאים לתמותה מואצת של גידולים ותאים סרטניים על ידי מניעת התפתחותם והתחלקותם.