צמח רב שנתי ממשפחת הולראיניים, גדל באזורים הקרים של חצי הכדור הצפוני, קני השורש והשורשים מכילים שמנים אתריים בעלי ריח חריף.
ברפואה העממית משמשת הולריאנה אמצעי להרגעה ולשיכוך כאבים. יהודי ברית המועצות היו משתמשים בה לנדודי שינה ובהתקפי חרדה, בפולין משתמשים בה לחבישה של פצעים ושרירים מכווצים.

פעילות רפואית 
פעילות מרגיעה ומאזנת את מערכת העצבים, מחקרים קליניים הראו את השפעתה המיטיבה על נדודי שינה, הולריאן מפחית את פרק הזמן שנדרש כדי להירדם, במיוחד אצל אנשים מבוגרים ואנשים עם בעיות שינה כרוניות.
הצמח לא פוגם בעייפות ולא פוגם בחלימת חלומות.
הצמח מתאים במצבים היסטריים, עצבנות והתרגשות, מיגרנה וכאבי ראש ובאופן כללי בעודף פעילות עצבית, חרדות, דיכאון, יתר לחץ דם ועוד..

חומרים פעילים 
הצמח מכיל מספר רב של חומרים פעילים שמשפיעים על מערכת העצבים, על מנת להגיע לתוצאות בנטילת הצמח מומלץ שילוב של החומרים הפעילים ולהימנע מבידוד של חומר פעיל אחד.
הפעילות המרגיעה מיוחסת ל – Vaelpotriates ותוצרי הפירוק שלהם, וחלק ל- Valerianic Acid ומרכיבים נוספים.

אופן השימוש 
לטיפול בנדודי שינה, כאבי ראש ולחץ דם גבוה, חולטים 2 כפות גדושות של אבקת שורש בחצי ליטר מים רותחים, משהים כמה דקות ושותים.

תופעות לוואי
לא ידוע על תופעה של סבילות והתמכרות, עלול לגרום לנימנום, אין להשתמש לתקופות ממושכות.

התוויות נגד
אין לצרוך עם כל טיפול קונבנציונאלי נגד דיכאון כמו תרופות אנטידפרסנטיות ממשפחת SSRI, חוסמי MAO ,טריציקליים, בנזודיאזפינים, לפני השימוש מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי.