סוכרת היא ההפרעה האנדוקרינית השכיחה ביותר, המחלה מאופיינת בהפרעה מטבולית של פחמימות, שומנים וחלבונים ומופיעה כשהלבלב לא מייצר מספיק אינסולין או כשהתאים בגוף נעשים עמידים לאינסולין.

מצב בו הגוף לא מצליח להכניס את הסוכר מספיק מהר לתאים אם בכלל ורמתו בדם עולה מעל לנורמה – 140 מיליגרם לדציליטר אחרי צום של לילה ו – 200 מיליגרם לדציליטר כשעתיים לאחר עיכול של 75 גרם גלוקוז בבדיקת העמסת סוכר.

סוגי סוכרת:
Type 1 – IDDM – סוכרת נעורים
מופיעה על פי רוב בגיל צעיר, בדרך כלל גיל ילדות- נוער, אבל מופיעה גם בגיל- 40 בשל הקשר למצבים נפשיים, חוויות טראומתיות, מצבי מתח וכ'ו.
סוכרת זו נובעת מפגם בתאי ביתא בלבלב, אשר אחראים על ייצור אינסולין, חולים סבוכרת זו זקוקים לאינסולין לכל אורך חייהם, לצורך שמירה על רמות מאוזנות בדם.

נמצא כי חולים בסוכרת זו הם נשאים של נוגדנים לתאי ביתא בלבלב, לא ברור מה גורם לפגיעה בתאים אלה הסברה הרווחת היא גורם תורשתי וגורם סביבתי נרכש – נגיף כלשהו. סביר להניח, כי התפתחו כתוצאה מהרס תאי הנגרם מחשיפה לכימיקלים, רדיקלים חופשיים, וירוסים, אלרגיות למזון, ישנה תפיסה הגורסת שחשיפה בגיל צעיר לחלב פרה או מיעוט הנקה מגדילה את הסיכון לסוכרת זו.

Type 2 -NIDDM – סוכרת מבוגרים
מופיעה בגיל – 40 ומעלה ונגרמת כתוצאה מהתפתחות תנגודת לאינסולין בגוף.
90% מכלל החולים בסוכרת הם Type 2, רמות האינסולין בדם גבוהות ומעידות חוסר רגישות לאינסולין מצד תאי הגוף.

הגורם הוא תורשתי, אך גם השמנה היא פקטור משמעותי ביצירת חוסר רגישות זו וקרוב ל- 90% מהסוכרתיים סובלים גם
מהשמנה – במיוחד השמנת תפוח -פיזור שומן בחלק העליון של הגוף, השמנה השכיחה יותר אצל גברים.
לכן הפחתה במשקל תהיה הטיפול הראשוני ומומלץ שתיושם לפני הטיפול התרופתי.

סוכרת משנית
סוכרת המופיעה עקב מחלות שונות ועקב נטילת תרופות מסויימות – קורטיקוסטרואידים למשל, סוג של סוכרת המשנית למצבים ולסינדרומים שונים כגון: מחלות לבלב, הפרעה הורמונלית, תרופות ותזונה לקויה.

סוכרת הריון
מופיעה אצל 3-5% מהנשים ההרות ופורצת בדר"כ בין שבועות 28- 24 להריון. רמות הגלוקוז חוזרות לנורמה לאחר הלידה,אבל במשך 15- 5 שנים לאחר מכן40-60% מהנשים יפתחו סוכרת Type 2.
במהלך ההריון קיימת באופן טבעי הפרשה של הורמונים מהשליה, הורמונים אלה עשויים לגרום להגברת התנגודת לאינסולין.

סיבוכים של סוכרת

 • נוירופתיה סכרתית – איבוד תחושה ותפקוד של העצבים הפריפריאליים, תחושת עיקצוץ, הירדמות, כאב וחולשת שרירים, הפרעה באספקת הדם למערכת העצבים הפריפרית, בעיקר לגפיים, הפרעה אשר גורמת לכאב ולחוסר תחושה לסירוגין
 • נפרופתיה – נזק לכליות עקב חוסר אספקה של דם, המהווה גורם התמותה העיקרי בקרב סכרתיים
 • רטינופתיה – הפרעה הגורמת לדימום בכלי דם ברשתית העין, הפגיעה ברשתית עלולה לגרום לדימומים, קטרקט, עיוורון.
 • כיבים בכף הרגל – איסכמיה ונוירופתיה הם גורמי המפתח לכף רגל סכרתית, הכיבים נוצרים מהרס של כלי דם ומחוסר חמצן
 • קטואצידוזיס סכרתי – היעדר אינסולין גורם להיעדר סוכר תוך תאי ו"לרעב" של התא המפרק שומן לצורך אנרגיה, נוצרים שיירי פירוק חומציים – "גופי קטו" המחמיצים את הדם וגורמים לחמצת מטאבולית.

סימפטומים

 • השתנה מרובה
 • רעב מוגבר
 • צימאון מוגבר
 • פה יבש
 • עור יבש
 • מצבי רוח משתנים
 • ריפוי איטי של חתכים
 • ראייה מטושטשת
 • לחץ דם גבוה
 • עלייה בכולסטרול
 • עייפות וחולשה
 • זיהומים בעור, חניכיים ושלפוחית שתן
 • חוסר תחושה או דקירות בכפות רגליים
 • עייפות וחולשה
 • ריח אציטון מהפה

הגורמים – סוכרת – Type 2

 1. תזונה ואורח חיים מערבי
 2. מעל 90% מהחולים סובלים מעודף משקל
 3. אלרגיות למזונות מסויימים
 4. זיהומים ויראליים
 5. גורמים גנטיים
 6. Stress מתמשך.

הטיפול הטבעי – נטורופתי בסוכרת

בטיפול הטבעי בסוכרת יש לעשות שינוי באורח החיים הכולל שינוי תזונתי, תוספי מזון, פעילות גופנית ותמיכה רגשית.

תזונה
התפריט כולל פחמימות מורכבות, הרבה סיבים תזונתיים והפחתה של שומנים רווים.
סטטיסטיקה ומחקרים הראו שסוכרת היא אחת המחלות שקשורות ישירות עם צריכה נמוכה של סיבים, לכן יש להעלות את צריכת הפחמימות המורכבות במקביל להורדת הסוכרים הפשוטים.

דגש על סיבים מסיסים: יש להם השפעה על הורדת הסוכר, סופחים נוזלים, יש לצרוך יותר סיבים מסיסים לעומת בלתי מסיסים, בגלל שהם מקטינים את הצורך באינסולין, מגבירים את רגישות הרקמה לאינסולין, מעכבים את ריקבון הקיבה.
הפחתת שומן רווי: שומן גורם להשמנה וכך תורם לסוכרת, רמות גבוהות של כולסטרול מעלים את הסיכון לסיבוכים של חולי סוכרת למחלות לב, שבץ מוחי.
ייש לשים דגש על נושא האינדקס הגליקמי:
מדד זה בודק את עליית רמת הגלוקוז בדם לאחר אכילת מזונות ספציפיים, הערך הסטנדרטי- 100 מבוסס על העלייה שנצפתה לאחר עיכול גלוקוז.

תגובת הפרשת אינסולין לצריכת פחמימות זהה לעליית רמות הסוכר בדם.
לאנשים הסובלים מבעית סוכר מומלץ להימנע ממזונות בעלי ערך גליקמי גבוה, אך אסור שהאינדקס הגליקמי יהיה הקו המנחה היחיד, כי יש מזונות כמו גלידה שהיא בעלת אינדקס גליקמי נמוך, אבל למרות זאת היא אינה מומלצת בגלל כמות השומן הגבוהה בה.
האינדקס הגליקמי מושפע לא רק מסוג המזון אלא גם מצורתו – שלם/מרוסק, גודל המנה ואופן הכנתה.
מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, מקנים תחושה של שובע לשעות רבות ושמירה על משקל.

תוספי מזון

קיימים תוספי מזון רבים החשובים בהפחתת סיבוכי הסוכרת ובמטבוליזם של שומנים ופחמימות.
ישנם מינרלים כמו הכרום המהווים מרכיב חיוני במטבוליזם של גלוקוז וקליטתו ברקמות ועובדים צמוד לאינסולין בהחדרת הגלוקוז לתאים, ללא הכרום פעילות האינסולין נחסמת ורמות הסוכר עולות.

הכרום מוריד את רמת ההמוגלובין המסוכרר עקב יעילות פעילות האינסולין והורדת רמות הסוכר בדם, כמו כן כרום מפחית את רמת הכולסטרול המחומצן בדם ועקב היותו נוגד חימצון חשיבותו רבה בסוכרת, שהיא מצב של חימצון יתר כפולה.
כרום חשוב בזמן נטילת תרופות משתנות ממשפ' התיאזידים, כיוון שגורמות להפרשת הכרום מהגוף ועלולות בעקיפין להחמיר את מצב הסוכרת.

כמו כן, קיימת חשיבות לצריכה של אנטיאוקסידנטיים על מנת לשפר את קליטת הגלוקוז בתאים, למנוע תהליכי חימצון ולהפחית פגיעה במערכת העצבים ההיקפית.
וצריכה של ויטמינים ומינרלים נוספים הנמצאים בחסר, חולי סוכרת המטופלים בתרופות אנטידיאבטיות  כמו Gluben, Glucophage עלולים לסבול מחסרים של ויטמינים בעקבות הפרעות בספיגה ועליהם לקבל השלמה של תוספי מזון.

צמחי מרפא

ישנם כמה צמחים שהוכיחו את יעילותם כמורידי סוכר בדם ובעלי יכולת השפעה על המטבוליזם של גלוקוז, בעלי פעילות היפוגליקמית מובהקת, מורידים רמות של המוגלובין מסוכרר ע"י הפחתת קשירת גלוקוז לחלבון. כמו כן, בעלי יכולת לבצע התחדשות חלקית של תאי לנגרהנדס בלבלב.

ישנם צמחים המשמשים כמתווכים היפוגליקמיים המורכבים מתערובת סטרואידיאלית ומכילים רכיבים נוספים שמורידים את רמות הסוכר בדם.
בצל ושום הוכחו כמורידי סוכר בדם, החומר הפעיל הוא רכיב עתיר גופרית בשם" אלול – פרופיל – דיסוליפיד" חומר זה מתחרה עם אינסולין על אתרי הקליטה בכבד.

פעילות גופנית
משפרת את הרגישות לאינסולין והסבילות לגלוקוז, מפחיתה שומנים וטריגליצרידים, מעלה רמות HDL, גורמת להפחתה במשקל ושמירה על משקל תקין, מסייעת בהפחתת מתח ועוד..
טיפול רגשי – הרגעה בשיטות מדיטטביות שונות – מצאו קשר בין דיכאון לעליית רמות הסוכר…