כמעט כל הנשים מניחות שיוכלו ללדת ביום מן הימים, גם אם אינן בטוחות שהן רוצות בכך.
היכולת הצפונה ללדת אותם חשובה גם לנשים שלא מתכוונות להשתמש בה.
היכולת להרות וללדת ילדים יכולה להשפיע מאוד על תחושתה של אישה כלפי עצמה עמוק בתוכה.
לכן כאשר אישה שהיא איננה מסוגלת ללדת ילד היא נעטפת בתחושה של ייאוש עצום ואי צדק. "למה אני" ? היא איננה מסוגלת לשאת מראה של אימהות בנות עשרה אשר אינן מתקשות להיכנס להריון , אלא אם היא יכולה למצוא משמעות כלשהי בחוויה העוברת עליה ולהשלים עימה.

בעבודת מחקר של ד"ר אליס דומר הוכחה העובדה כי נשים שאובחנו כלא פוריות חשופות לדיכאון פי שניים מנשים בקבוצת הבקרה ודיכאון זה מצטבר ומגיע לשיא כשנתיים לאחר שהן מתחילות לנסות להרות.

כאחד מכל שישה עד עשרה זוגות נתקל בבעיה של פריון, כ- 40 אחוז מהבעיות מקושרות לגורם הזכרי, ו- 60 אחוז מהן לגורם הנקבי. הנתונים מראים כי ספירות הזרע ירדו בהדרגה במאה החולפת, ספירות זרע נמוכות קשורות לשימוש בסיגריות, במריחואנה ובאלכוהול וגם לגורמים סביבתיים.  בני אדם אינם יכולים לזהם את כדור הארץ והגוף שלהם ללא השלכות ואי פוריות הוא אחת מההשלכות האלה. הנתונים המוקדמים על בעיות רבייה הקשורות לכימיקלים רעילים תומכים בסברה שהפוריות נמוכה.

הפוריות מושפעת מגורמים שונים רבים כמו התפריט והסביבה, אבל בחמישית מהמקרים הסיבות הן לא ידועות, כלומר הבדיקות הרפואיות אינן יכולות להסביר את הבעיה.
מנסיון, זוגות אשר רוצים ומוכנים לבדוק את הקשר בין גוף ונפש ולתת לו מקום בנוסף להיבטים אחרים של הפוריות זוכים להצלחה רבה יותר בכניסה להריון ובריפוי היחסים עם עניין הפוריות.

הגורמים הנפוצים ביותר המשפיעים על אי הפוריות של האישה הם הגורמים הבאים:

  • ביוץ לא סדיר
  • אנדומטריוזיס
  • היסטוריה של זיהום באגן עקב התקן תוך רחמי או גורם אחר המביא להצטלקות של החצוצרות
  • מתח רגשי הגורם לחוסר איזון הורמונלי
  • בעיות במערכת החיסון – חלק מהנשים יוצרות נוגדנים נגד הזרע של חלק מהגברים. באופן דומה הן יכולות ליצור נוגדנים נגד הביצית המופרית הנוצרת עם שותפים מסוימים, אך לא נגד זו הנוצרת עם אחרים.

אחוז מסוים של נשים אשר שמעו כי הן לא פוריות עקב סיבה "רפואית" מתעברות אף ללא טיפול.
אי פוריות אינה פרשה ברורה לחלוטין. כרוכים בה גורמים גופניים, רגשיים ונפשיים רבים, כה רבים עד כי מגוחך לנסות לצמצם את הפריון לעניין של הזרקת ההורמון המתאים בשעה הנכונה.

מומחה לבעיות פוריות אמר:" אני עושה את כל הניתוחים המעודכנים ביותר מבחינה טכנולוגית ואת כל הטיפולים ההורמונליים החדשניים ביותר כדי לנסות להביא מישהי להרות. לאחר שהכל נאמר ונעשה עדיין איני יודע מי תהרה ומי לא ומדוע. לאחר כל שנות ההכשרה תחום זה עדיין אפוף מסתורין ואינני יכול לשלוט בו."

הטיפול "הרגיל" בדר"כ מתמקד בגוף כמכונה הורמונלית ומרבה להתעלם מהגורמים הרגשיים, הנפשיים והתזונתיים שיש להם ביטויים גופניים והורמונליים.
אף על פי שהקשר גוף נפש זוכה להערכה זה עשרות שנים, רק לאחרונה החלו לחקור את הזיקה החשובה הזאת בצורה רצינית יותר.
ככל שהחברה שלנו מתמקדת יותר במחקר של הקשר גוף נפש בנושא אי הפוריות, יש לו אפשרות לסייע לזוגות רבים, והוא צריך להיות חלק שיגרתי בכל בדיקת פוריות.

כאשר מתמקדים רק בטכנולוגיה היקרה והפולשנית הזמינה כיום לטיפול בבעיות של פוריות ושוכחים את הלב והרוח של אלה שעוברים הליכים אלה התוצאות עלולות להיות מאכזבות ומזעזעות.

הגישה ההוליסטית והטבעית בבעיות פוריות נשים

גורמים נפשיים
ברמה האישית נשים רבות אינן הרות כיוון שעמוק בלבן הן אינן רוצות בכך- הן חוששות מפני התביעות שהילד יתבע מהן.
במחקר אחד נתגלו נשים אשר לא הצליחו בטיפולי פוריות כנשים מוצלחות בעולם החיצון מנשים שהרו.
חוקרי המחקר פירשו את התוצאה הזאת כ"גישה חיובית מוגזמת לנסיון להתגבר על פחדים, על ספקות ועל דו ערכיות" באשר ללידת ילד.

קרוליין מיס מסבירה כי לנשים יש כמות רבה של אנרגיה של הצ'אקרה השניה.
אם אישה משתמשת בשאפתנותה להצלחה מקצועית וכבר טרודה מאוד בתחום זה ייתכן שאין בגופה כמות מספקת של מעגלי אנרגיה זמינים כדי להרות ילד, אלא אם היא מצמצמת את התחייבויותיה.
נשים לא פוריות רבות עובדות שישים עד שמונים שעות בשבוע ונתונות במצב של תשישות, הן יכולות לשאוף לילד כפי שהן שואפות לכתוב את תזת הדוקטורט שלהן.

מחקר שנערך לאחרונה באיטליה על נשים שעברו הפריית מבחנה או השתלת עובר גילה, כי הרגישות ללחץ והעבודה מחוץ לבית קשורות לתוצאות עגומות של טיפולים אלה, אף על פי שהסיבות הרפואיות הישירות לאי פוריות היו מפוזרות באופן שווה בקרב כל הקבוצה.
התעברות היא פעולה של קבלה, לא מרתון שניתן לתכנת לתוך שעון העצר היומי.
מחקרים אחרים ציינו כי התמקדות מופרזת במטרה להביא ילד עלולה להביא להבשלה מוקדמת של הביציות בשחלה ולשחרור של ביציות אשר אינן מוכנות להפריה.

משרה או קריירה מקצועית אינן צריכות להשפיע על הפוריות שלך..בעיות יכולות להתעורר כתוצאה מגורמים אחרים הקשורים בקריירות של היום, כמו אי יכולת לענות על צרכייך, תחושה של חוסר שליטה בחיים, הרגשה רעה כלפי העבודה שאת עושה או כלפי מה שהמשרה מייצגת בחייך או קריירה שאינה שלוחה של תבונתך הפנימית.
מחקר מרתק על נשים הטרוסקסואליות אשר קיבלו תרומת זרע ציין כי לאחר הנסיונות הראשונים להרות הפסיקו למעשה הנשים אשר בייצו עד אז לבייץ.

עורכי המחקר הסיקו כי ההזרעה המלאכותית וכל טכניקה מכאנית – לא טבעית אחרת שמטרתה "כפיית" הריון היא ברמה מסוימת הליך טראומתי המוביל לעיכוב ההליך שהוא מנסה להשיג.
מעניין לציין כי אורגזמה נתגלתה כגורם המשפר את סיכוייה של האישה להרות, תנועות בלתי רצוניות בנרתיק וברחם המעודדות היריון מלוות את האורגזמה.
חוסר היכולת להגיע לאורגזמה עלול להביא לשינויים בזרימת הדם לאגן העשויים לפגוע בפוריות.
בכל פעם שאישה מרגישה מסוכסכת בנוגע ללידה, לילדים או למגבלות שילדים עלולים לכפות עליה מהרגע שהם באים לעולם התוצאה עלולה להיות אי פוריות.

מחקרים משנות הארבעים ומחקרים משנות השמונים, גילו קשר בין אי פוריות לדו ערכיות הנוגעת להיריון ולילדים מחקר אחד גילה כי רוב הנשים שאין להן סיבות אנטומיות לאי פוריות שלהן סובלות מסכסוך נפשי חריף באשר לתקווה להורות.
אי הפוריות יכולה גם להתרחש כאשר האישה זוכה בנישואיה להתייחסות של ילדה תלותית.

מעניין לציין כי בכמה מחקרים תיעבו הנשים הלא פוריות את התחלת הווסת שלהן והשתוקקו להישאר ילדות.
בדרך כלל היו להן פנים וגוף נעריים, הן היו מוגנות יתר על המידה, אפופות באהבה ובחיבה והרגישו נחותות כיוון שהן נשים.
היחסים בין בעלים לנשים לא פוריות נחקרו גם הם. רבות מבין הנשים במחקרים אלה פיתחו תיעוב כלפי המגע המיני, היו להן רמות נמוכות של אורגזמה כאשר קיימו יחסי מין והן חשו חוסר הרמוניה בזוגיות שלהן. אבל כאשר נשים אלה מצאו בני זוג מתאימים יותר הן הפכו לפוריות.

ניראבי פיין היא מטפלת אשר הקדישה את חייה המקצועיים לעזרה לזוגות המבקשים להרות באמצעות תוכנית פוריות של האדם השלם. השקפתה על בעיות הפוריות היא מאירה ומחזקת.
אין זה מקרה, היא אומרת, שרבים מבני דור הבייבי בום סובלים מבעיות של פוריות. סדרה של גורמים נפשיים, חברתיים ופוליטיים מורכבים הובילה לשינויים לא מקבילים בחברה שלנו ומעוררת את החלטת בני דור הבייבי בום לדחות את ההורות ועל ידי כך לשנות את דפוסי חיי הרבייה המוכרים להוריהם ולשלושים אלף הדורות הקודמים להם.

מיליוני מבני דור הבייבי בום מרדו בחיים המגבילים שראו אצל האימהות שלהם בשנות החמישים.
הם אמרו לא לנישואין מוקדמים וללידת ילדים מוקדמת וכן להגדרה עצמית ולפיתוח עצמי.
ואימהות רבות של בני דור הבייבי בום אשר זיהו את חוסר הסיפוק ואת התיסכול, שאיפיינו את חייהן עודדו את בנותיהן לחפש השכלה וחיי מקצוע.

למרבה האירוניה, רבות מבני דור הבייבי בום עברו את ההפלות המלאכותיות הראשונות שלהן בסביבות הגיל שבו האימהות שלהן ילדו את ילדיהן הראשונים.
הבנה זו היא אחד מהצעדים הראשונים של אישה לקראת ריפוי מערכת היחסים שלה עם הפוריות.
נמצא כי נשים הסובלות מבעיות פוריות יש להן איפיונים נפשיים שהוזכרו כבר ויש להן אמונות תת הכרתיות באשר להיריון, למיניות וללידה החוסמות, במקרים מסוימים, את פוריותן.
לדוגמא, נשים אחדות אינן מאושרות בחברת בני הזוג הנוכחיים שלהן אבל חוששות לומר זאת מפני שהן חשות כי אין להן כל ברירה אלא להישאר עמם.

נשים אחרות מקבלות מסר מאימותיהן שלידת ילדים יכולה להרוס את חייהן. לרבות מהאימהות שלנו לא היתה ברירה אלא להישאר בבית ולגדל את הילדים, גם כאשר היו להן כישורים ושאיפות בתחומים אחרים. הבנות שלהן נטפלו לכך ועתה הן מאשימות את עצמן בתיסכוליהן של האימהות שלהן. הן אינן רוצות להסתכן בהעברת הכאב לדור הבא.
בקרב הנשים הרוצות לחיות בשלום עם האמונות התת הכרתיות הללו שיעור ההריונות גבוה מהצפוי.

גורמים תזונתיים
חומרים תזונתיים משפיעים על כל פעילות גומלין הורמונלית בגוף, ורמות מספקות שלהם חשובות לרביית האדם.
התפריט המערבי הרגיל, העשיר במזונות מעובדים ודל בחומרים תזונתיים חיוניים, הוא רקע לתזונה תת מיטבית בתקופה של התעברות. חוקרים גילו כי נטילת תוסף של ויטמין C (בכמות של 500 מ"ג מדי שתיים עשרה שעות) ונטילה של אבץ סייעה לזוגות שרצו להיכנס להריון.
מחקרים אחרים הוכיחו שלתוספת של חומצה פולית וויטמין B12 יש השפעות מועילות. כמו כן ייתכנו חסרים תזונתיים אחרים נוספים העלולים להקשות על הכניסה להריון.

אם אישה נטלה גלולות, במיוחד אם היא מפסיקה את נטילתן לקראת התעברותה, אני ממליצה לה ליטול תוספת של ויטמינים, כיוון שאנו מכירים את התפריט הרגיל ואת רמות המתח של החיים המודרניים.
אני מציעה לכל הזוגות המנסים להרות שיתחילו ליטול תוספת של ויטמינים ומינרלים.
מחסורים תזונתיים משפיעים גם על איכות הזרע של גברים.

הפרעות אכילה קשורות אף הן לבעיות פוריות (אנורקסיה/בולמיה) וכמו כן תזונה לקויה וחסרה העלולה לגרום לליקויים במחזור הווסת
צריכה מוגברת של סוכרים ופחמימות פשוטות, צריכה מוגברת של ג'אנק פוד, רעלנים במזון כמו אנטיביוטיקה והורמונים  המוזרקים לבעל"ח יכולים לגרום לחוסר איזון של ההורמונים האנדוגניים ולכן מומלץ להגביל צריכה של מוצרים מהחי עד כמה שניתן ובמידה וצורכים מוצרים מהחי אז מומלץ שיהיו אורגניים, חומרי הדברה ודישון בפירות הירקות אף הם בעלי השפעה.

הצטברות של טוקסינים בגוף כפועל יוצא של אורח החיים המערבי – תזונה עתירת טוקסינים, זיהום אוויר, מים, קרינה וכ'ו.. עלולים להוות מכשול בניסיון להרות ועל כן מומלץ לערוך תפריט ניקוי וליטול תוספי מזון בהתאם.

עישון, סמים, אלכוהול
במחקרים רבים הוכח כי עישון, סמים כמו מריחואנה וקוקאין וצריכת אלכוהול יש להם השפעות מזיקות על היבטי הרבייה, החל בהתעברות וכלה בלידה.
נשים מעשנות אינן זוכות להצלחה רבה בטיפולי הפוריות השונים כמו הלא מעשנות.
דיקור סיני יכול מאוד לסייע בנושא התמכרות זו, כמו כן רצוי לפנות לתוכניות מסויימות ומרכזים לגמילה המתמחים בהתמכרויות.
כמו כן הוכח במחקרים כי עישון פוגע באיכות הזרע של גברים.

 

בעיות בחצוצרות
על מנת להרות החצוצרות חייבות להיות מסוגלות לקלוט את הביצית ולסייע למעבר שלה אל הרחם המחכה.
תהליך זה הוא דינמי ויכול להיות מושפע מגורמים שונים, שאחד מהם הוא הצטלקות של החצוצרות עקב זיהומים קודמים באגן, שלעיתים הם תוצאה של מחלות מין.

במקרים בהם החצוצרות פתוחות אבל אינן מתפקדות היטב ייתכן שיש לנקוט עבודה בתחום הרגשי.
בעיות בחצוצרות אומרת קרוליין מיס, מרוכזות סביב "הילד הפנימי" של האישה, ואילו החצוצרות עצמן מייצגות את אנרגיית הילדות שעדיין לא נרפאה.

"החסימה של שטף הביציות מפני שהוויתך הפנימית איננה "זקנה" או "בשלה" די הצורך להיות פוריה", היא מעירה, "יכול להיות דפוס אנרגטי מאחורי בעיות בחצוצרות. חלק מהנשים עשויות להישאר במצב של טרום בגרות מינית עקב חוסר מלאות של הנפש התת מודעת שלהן באשר למוכנותן ליצור חיים אם באותה רמה הן עצמן טרם יצאו מהביצית".

 

מאת מעין זעירא מנהלת מרפאת הבית הטבעי