תיאור המחלה – פסוריאזיס

מחלת עור כרונית, גנטית הפוגעת בכ – 3% מהאוכלוסיה.
המילה פסוריאזיס מוצאה מהמילה יוונית – psora – גירוי.
הגורם למחלה אינו ידוע ולפי מחקרים אחרונים, נראה כי המחלה היא גנטית ונובעת משיבוש של כמה גנים.

המחלה מאופיינת ע"י פצעים אדומים המלווים בקשקשת לבנה, המקומות הנפוצים ביותר בגוף הם: המפרקים והראש.
תאי העור אצל אדם בריא מתחלפים כל 28 יום, אצל חולי פסוריאזיס התהליך מואץ עד מהירות של פי 7 מאדם נורמלי.
זו הסיבה לאדמומיות – שכבות על גבי שכבות של תאי עור, כשהקשקשת היא למעשה, תאי עור שהולכים ומתים.

התופעה נובעת ככל הנראה משיבוש בפעולת תאי הדם הלבנים הקשורים במערכת החיסון של העור.
התאים חושבים שהעור פגוע/ פצוע בעוד העור בסדר גמור ואז ממהרים לתקן את הבעיה ע"י ייצור תאי עור חדשים, כך נוצר אפקט השכבות והגלדים.

שכיחות המחלה

ההתפרצות הראשונה של המחלה יכולה להתרחש בכל גיל, כשהסיכון הגבוה ביותר הוא בין 3-30 ואין הבדל בין נשים לגברים. ההתפרצות נובעת משילוב של הפגם הגנטי בשילוב עם גורם חיצוני כמו: לחץ נפשי רב, פגיעות פיזיות בעור (פצעים, ניתוחים), מאמץ גופני רב, נטילת תרופות לבעיות לב ודם, מחלות נפש (ליתיום) או בעקבות דלקות גרון מלוות בסטרפטוקוקים.

סוגי פסוריאזיס:
פסוריאזיס של הקרקפת – פוגעת ב- 50% מהחולים.

פסוריאזיס וולגאריס -Vulgaris – מאופיין ע"י גלדים גדולים של פסוריאזיס, שיכולים להופיע כמעט בכל אזור בגוף, הנפוצים: ראש ומפרקים.

פסוריאזיס טיפתי – Pustulosa – מאופיין ע"י נק' אדומות, שמופיעות בעיקר באזור הגוף והגפיים.
הצורה הטיפתית היא הצורה היותר קלה של הפסוריאזיס, הופעתה קשורה לזיהום סטרפטוקוקי והיא בעלת שיעורי החלמה גבוהים ויש לא מעט מקרים בהם היא מופיעה פעם אחת ונעלמת אח"כ לתמיד.

פסוריאזיס מוגלתי – מאופיין ע"י נגעים בצורת בועות מוגלה לא מדבקות, בהתחלה מופיעה אדמומיות בעור והיא הופכת למוגלה ובסוף לקשקשים, שנופלים מהעור.

פסוריאזיס של הציפורניים – פגיעה בציפורני הידיים והרגליים, קשקשת שעוטפת את הציפורן מהצד ומבפנים יכולה לגרום לנשירה של הציפורן או להתעבותה והפיכתה לצהבהבה.

דלקת פרקים – Psoriatic Arthritis – הסיבות כמו בפסוריאזיס, תאי הדם המשובשים פועלים בצורה דומה וגורמים לדלקת.חלק מחולי הפסוריאזיס מפתחים גם דלקת פרקים בין 8%-6.

הגורמים לפסוריאזיס

 1. המחלה נגרמת ע"י הצטברות של תאי עור, שהוכפלו בקצב מהיר מדי.
  בקצב זה התאים אינם נושרים אלא מצטברים וכך נוצר הקשקש המוכסף האופייני, קצב חלוקת התאים מבוקר ע"י מאזן בין 2 תרכובות ביקורת פנימיות: AMP,GMP מחזורית – 2 מרכיבים הנמצאים בגרעין התא ואחראים על חלוקת התאים ואמורים להיות מאוזנים, אבל בפסוריאזיס ה – GMP עולה על ה – AMP  וישנה חלוקת תאים מטורפת לכן המטרה הרפואית הראשונית היא איזון מחודש של היחס בין AMP – GMP .
 2. מצבי לחץ נפשי ופיזי – התרגשויות יכולים לתרום להחמרה.
 3. אנשים רגישים וכל פגיעה בעור כגון פצע, חתך הופך את האזור לנגוע פסוריאטי.
 4. מזג אויר חורפי וחום שמש – גורם החמרה.
 5. שתיית אלכוהול, עישון, משקל יתר, נטילת תרופות – תיפקודי כבד לקוי.
 6. עיכול לא מושלם של חלבון.
 7. רעלת דם במעיים.
 8. זיהום מערכתי – סטרפטוקוקס הגרון.
 9. גורמים סביבתיים – חשיפת יתר לשמש, מגע ממושך בחומרים כימיים, קוטלי חרקים וכ'ו.

הטיפול הקונבנציונאלי

 • טיפול מקומי – במקרים קלים עד מתונים שימוש במשחות המכילות נגזרות של ויטמין D, טיפולים מקומיים אחרים באמצעות קרמים על בסיס סטרואידים,זפת פחם, חומצה רטינואית.
 • תרופות – רטינואידים – קבוצת תרופות הקשורות לויטמין A ומפחיתות שיגשוג של תאי העור, לתרופות אתה תופעות לוואי רבות.
 • תרופות לטיפול בסרטן – מונעות שיגשוג של תאים כמו מטוטרקסט, ציקלוספירין, תרופות המונעות חלוקת תאים ומשמשות לטיפולים במחלות גידוליות.
 • תרופות מדכאות מערכת חיסון – בעיקר לוריד או בהזרקה לשריר.
 • פוטותרפיה – בשילוב עם תרופות (מתוקסלאן – חומר פוטואקטיבי החייב אור כדי שיוכל לעשות את מלאכתו, לוקחים את החומר דרך הפה) ההופכות את העור רגיש לאור יחד עם קרינה אולטרה סגולה מסוג A, היא יעילה בדיכוי שיגשוג תאי העור במקרים קשים. טיפולים ממושכים הגורמים להזקנת העור ומעלים את הסיכון לסרטן העור.
 • טיפולי ים המלח – טיפול קרינת שמש המשולב ברחצה בים המלח עשוי להקל מאוד על תסמיני המחלה. הייחודיות של ים המלח – מי המלח רווים במינרלים וגם אורכי גל ארוכים של אור אולטרה סגול, ים המלח מכוסה אד תמידי, דבר המונע כניסת קרניים קצרות מזיקות ומעביר קרניים אולטרה סגולות ארוכות, דבר המצמצם את נזקי השמש.
 • אספקת חומצות שומן חיוניות – שמן פשתן, שמן נר הלילה, ויטמין A, כרום, סלניום, אבץ וסיבים מסיסים.
 • טיפול באמצעות דגים – אתר טיפולים במעיינות החמים בקנגאל בתורכיה – בריכות מי מעיין חמות, בהם משייטים שני סוגי דגים העומדים בטמפרטורה גבוהה יחסית של המים (35 מעלות), בבריכות אין אצות או מקורות אוכל אחר לדגים והם למדו לחיות מכירסום קשקשי הפסוריאזיס, שמתרככים במים החמים. המים עשירים בסלניום, המזרז את ריפוי הפצעים.

הטיפול הטבעי – נטורופתי בפסוריאזיס

ע"פ הגישה הנטורופתית יש להתייחס למספר גורמים:

 1. עיכול חלבון לקוי – אם עיכול חלבון לא מושלם או ספיגה לא מספקת של ח.אמינו במעיים, חיידקים יכולים לפרק ח.אמינו לתרכובות רעילות רבות (פוליאמינים) אשר אצל סובלים מפסוריאזיס רמותיהם גבוהות. תרכובות אלה מעכבות את היצירה של ה – AMP ולכן תורמות לקצב מוגבר של התרבות תאים.
  הטיפול יהיה באמצעות ויטמינים, אינזימים פרוטאוליטיים וצמחי מרפא
 2. רעלת דם במעיים – רעלנים, שמקורם במעיים המעורבים בהתפתחות של פסוריאזיס כגון: אנדוטוקסיניים – מרכיבי דופן התא של חיידקים מסויימים, סטרפטוקוקים, קנדידה אלביקנס, כל אלה גורמים לעליית ה – GMP המחזורית בתוך תאי העור וע"י כך מגדילים את קצב ההתרבות
 3. כבד גדוש/ פגוע – הטיפול הטבעי כולל גם תיקון תיפקוד לא נורמלי של הכבד, אם הכבד עמוס ברעלנים או אם חלה ירידה ביכולת שלו לסנן, הרמה של תרכובות אלה במחזור הדם תעלה והפסוריאזיס תוחמר, הטיפול הטבעי ייכלול מזונות התומכים בכבד ומזונות מהם כדאי להימנע על מנת למנוע עומס על הכבד כמו למשל, אלכוהול וכמו כן שימוש בתוספי מזון וצמחי מרפא תומכי כבד
 4. Stress – לחלק נכבד מהחולים קדם מתח נפשי קשה לפני פרוץ המחלה
 5. השפעות תזונתיות – יש להימנע מצריכה של שומנים מהחי ומזונות נוספים שיכולים לעודד את המחלה ולהגדיל צריכה של מזונות מעולם  הצומח ועוד..

תוספי מזון

יש לצרוך נוגדי חימצון ומרכיבים נוספים אחרים שחסרים בעלי השפעה אנטי דלקתית חזקה, המגנים על רקמות העור ושומרים על שלמות הקולגן, אנטיאוקסידנטים מורידים את רמת ה – GMP הנגרמת ע”י רדיקלים חופשיים.
בשנים האחרונות הראו מחקרים קשר בין עודפי נחושת בגוף אצל חולי פסוריאזיס, מומלץ אבץ כמנטרל נחושת ובעל השפעות אנטי דלקתיות.
לחולי פסוריאזיס יש חוסר רגישות לאינסולין בגלל רמות גבוהות של גלוקוז ואינסולין בדם, כדי להגביר רגישות רצפטור לאינסולין מומלץ לצרוך תוספי מזון מתאימים..