החומצה הניקוטינית דרושה לכל תא, הויטמין הוא מרכיבם של שני קואינזימים, NAD ו –NADp המפעילים תגובות במסלול הגליקוליזה ובנשימת התא.
קיימים שני מקורות עיקריים לניאצין שבגופם של בעל"ח: החומצה הניקוטינית והניקוטינאמיד שבמזון, והטריפטופן הנהפך לחומצה ניקוטינית.
גם חיידקי המעי יוצרים את הויטמין. הניאצין במזון אינו מצוי במצב חופשי כי אם בשתי התרכובות, NAD ו – NADp , תרכובות אלה מתפרקות במעיים, אך כשחומצה הניקוטינית עוברת את דופן המעיים, משתמש בה הגוף מחדש להכנתן של תרכובות אלה.
הריכוז הגבוה ביותר של ניאצינאמיד נמצא בכבד, אח"כ בשרירים, כליות, לב.

הטריפטופן משמש פרו-ויטמין של חומצה ניקוטינית, כדי שטריפטופן יהפוף לחומצה ניקוטינית הוא צריך ויטמין נוסף – פירידוקסין B6.
הטריפטופן ממלא שני תפקידים: הוא מרכיב חיוני של חלבוני הגוף, והוא משמש פרו ויטמין של חומצה ניקוטינית.

תפקידים ופעולות

 1. מסייע לסינתוז שומנים.
 2. חשוב לנשימה ברקמות.
 3. מטבוליזם של פחמימות.
 4. שמירה על עור בריא.
 5. איזון מערכת העצבים.
 6. מהווה מרכיב ב- GTF גורם הסבילות לסוכר בדם.
 7. חשוב למערכת עיכול תקינה ולייצור חומציות קיבה.
 8. בתהליכי טיהור יכול להחליש את הקשר הכימי בין הרעלים לרקמות, מה שמסביר את תופעת ה- Flush.

חסר ב- B3 בא לידי ביטוי במחלה שנקראת – Pellagra, הסימפטומים של המחלה:

 • דלקת העור – מצב דלקתי בעור , באותם אזורים שחשופים לשמש, כגון בפנים, בידיים ובצוואר ולפעמים גם בחלק העליון של החזה והגב. בשלב הראשון היא באה לידי ביטוי באדמת ואח"כ מופיעות שלפוחיות . סוג אחר של פגיעה בעור היא הופעת קמטים באזורי החיכוך- בין האצבעות בידיים וברגליים, במפשעה ומתחת לשדיים.סוג שלישי של דלקת מלווה בהיפרטרופיה של השכבות העליונות של העור, העור עבה ובלתי גמיש. ולפעמים סדוק. נוצרת פיגמנטציה וצבע חום-שחור נוטה להיות כהה.
 • דלקת הלשון והפה – קצה הלשון והצדדים נפוחים ואדומים, עם החמרת המחלה מופיעים כיבים בלשון, הדלקת פוגעת גם בחלק מהשפתיים, בחך ובלוע.
  פגיעה במערכת העיכול –מיחושים בקיבה ובמעיים, דלקת קיבה ומיעוט מיצי קיבה,דלקת מעיים ושילשולים. נוצר מעגל קסמים כי המעיים לא סופגים את הניאצין ובעקבות כך סימני החסר מחמירים.
 • הפרעות פסיכיות ועצביות – בשלבים הראשונים: נדודי שינה, סחרחורות וכאבי ראש, ובשלבים מאוחרים – רטט, עוויות, הפרעות נפשיות ועוד.

מצבים בהם מומלץ שימוש בניאצין

סכיזופרניה – מתאימה למצבי הזיות, הזיות רדיפה ושמיעת קולות.חויל סכיזופרניה לוקים בחסר של האינזים NAD במוח, אחרי טיפול של שלוש שנים בניאצין המצאה 90% של הצלחה.
דיכאון – חשוב לשמור על תפריט מתאים וגם להשלים חסרים אחרים, אך נמצא כי אנשים שנטלו ניאצין התאוששו פי שתיים יותר מהר בהשוואה לקבוצה שלא נטלה ניאצין.
הפרעות למידה והתנהגות – במינונים קטנים ועם השלמה של ויטמינים ומינרלים נוספים.
סניליות – למניעה וגם כטיפול.
דלקות במפרקים – מינון של 1- 1.5 גרם הביא לשיפור בדלקות מפרקים.
היפרלפידמיה, טרשת עורקים
מיגרנות – נטילה של ניאצין בשלב התכווצות כלי הדם, ניתן למנוע את התרחבות כלי הדם ואת המיגרנה.
פגיעה ברשתית כתוצאה מקרישי דם – שימוש בניאצין באינפוזיה על מנת לשחרר את קריש הדם.
סוכרת – למניעה סיבוכי הסוכרת כמו טרשת עורקים

ככל שהמחסור בניאצין יותר משמעותי, מי שנוטל את הניאצין יש לו יותר סיכוי לקבל את תופעת הבערה ה – Flash, לכן חשוב לטול ניאצין בכמות קטנה והדרגתית, כדי שלא תהיה תופעת בערה מאוד חזקה.
התופעות הבערה הן: עור אדום, עוקצני, הרגשה של חום, בערה, תופעה זו מופיעה בין חצי לשעה וחצי ומלווה בגרד ולעיתים גם בפריחה.

אין לטול ויטמין B3 עצמאי, בעבודות שנעשו עם צריכה של ויטמין זה ללא ויטמינים אחרים נמצאו תפקודי כבד לא תקינים, אין לצרוך ויטמין זה במידה ויש בעיות בתפקודי כבד, כבד שומני, תפקודי כבד לקויים וכ'ו..
ובכל מקרה אין לטול ויטמין B3 ללא נטילה של תוספי מזון אחרים בהתאמה וללא ייעוץ ופיקוח רפואי.

מקורות במזון

בשר בקר ועוף, במיוחד איברים פנימיים כמו הכבד והכליות, דגים , קטניות מיובשות וגרעינים, במיוחד בוטנים וגרעיני שומשום, טחינה, חיטה מלאה, כמות גדולה בקפה קלוי, שמרי בירה.
אע"פ שהחומצה הניקוטינית עמידה בחום מאבדים חלק מערכה בזמן בישול כתוצאה משטיפתו במי הבישול.

מינון

RDA מבוגרים – 20-14 מ"ג
תחזוקה – 100 מ"ג