ה-קו אנזים Q10 או ubiqiuinone הוא חומר דמוי ויטמין הנמצא בכל תאי הגוף של האדם.
הוא מצוי במזון והצריכה הממוצעת מהמזון היא 2-5 מ"ג ביום, אבל הצריכה הבאה ממקורות תזונתיים אינה מספיקה בשביל יצירת השפעה רפואית משמעותית, במיוחד במצבים פתולוגיים, כמו במחלות לב, יתר לחץ דם, פגיעה במערכת החיסונית ועוד..
למרות שכמות מסויימת של קו אנזים Q10 קיימת בתאי רוב הצמחים ובעל"ח הוא מצוי בריכוז גבוה יותר בלב בקר, בשר חזיר, סרדינים, אנשובי, מקרל, סלמון, ברוקולי, תרד ואגוזים.
קואנזים Q10 נוצר גם בכל הרקמות בגוף.

הביוסינתיזה של COQ10 היא תהליך מורכב הזקוק לחומצה האמינית טירוזין, ל- 8 ויטמינים לפחות ולכמה יסודות חיוניים. טבעת הקוינון של קואנזים Q-10 נוצרת מטירוזין. הקבוצה הצדדית polyisoprenoid נוצרת מאציטיל CoA, ולכן המבנה של קו אנזים Q10 כולל בנזוקינון או תרכובת כימית המכילה טבעת בנזן של 6 – פחמן, המציגה שתי מערכות של פחמנים בקשר כפול.
הקבוצה הצדדית האיזופרנואידית קשורה לפחמן השישי בטבעת. מספר יחידות האיזופרן נע מ–0 עד 10, בהתאם למין של בעל החיים. אצל בני אדם לקואנזים Q10 יש 10 יחידות איזופרן ומכאן השם קואנזים Q-10.

חסרים של קואנזים Q10

הייצור של קואנזים Q-10 ע"י הגוף הוא מורכב, הוא מתרחש בכל התאים, במיוחד בכבד, ודורש ויטמינים רבים, חומרים משלימים וחומצות אמיניות. חסר של אחד מהמרכיבים האלה עלול לפגוע ביכולת של התא לייצר אותו.
למשל, אם קיים חסר בגוף של חומצה פולית, ויטמינים C ,B12 ,B6, חומצה פנטותנית ויסודות חיוניים אחרים, יכול ייצורו של קואנזים Q10 להיחסם. כמו כן תת תזונה כרונית או מחלות כרוניות יכולות לגרום לחסר שלו, כמו כן ממחקרים קליניים שנעשו על בני אדם, ניתן היה לראות שגם הזדקנות קשורה בירידה ברמות הקואנזים Q10 .
גורמי לחץ סביבתיים, כמו גורמים הקשורים בסגנון חיים, יכולים להפחית את רמותיו בגוף.גורם לחץ כזה הוא, למשל ספורט אינטנסיבי מתמשך.כאשר נבחנו רמות הקואנזים Q10 אצל ספורטאים, נמצאו רמות נמוכות שלו בדמם, קרוב לוודאי עקב הדרישות המטאבוליות הגדלות של שרירים המתאמנים באינטנסיביות, דבר המביא לעלייה של כמות הרדיקלים החופשיים.
גורמים סביבתיים אחרים היכולים להביא לחסר של CQO10 כוללים תרופות להפחתת רמת הכולסטרול, דוגמת מעכבי רדוקטאז HMG-CoA , תרופות ממשפחת הסטטינים דוגמת לווסטטין, סימווסטטין, סימוביל . האוכלוסיה המטופלת בתרופות אלה המעכבות את רדוקטאז HMG-CoA, נמצאת בקבוצת סיכון להפחתת הקואנזים Q-10. ייצור הכולסטרול כמו גם מסלולים אנדוגניים לייצור קואנזים Q10 שניהם מושפעים מתרופות אלה.
החסר הרב ביותר של קואנזים Q10 מופיע ברקמות פעילות מבחינה מטבולית, כמו אלה המצויות בלב, במערכת החיסונית, בחניכיים ובבלוטת התריס עם פעילות יתר.

קואנזים Q10 כתרכובת מסיסה בשומן, מתפקד כקואנזים במסלולים המטאבוליים יוצרי האנרגיה של כל תא בגוף בפעילות אנטיאוקסידנטית חזקה.
כאנטיאוקסידנט, הצורה המחוזרת של Q10 מדכאת פראוקסידציה של ליפידים (חימצון של שומנים) הן בדופן התאים והן בליפופרוטאינים בצפיפות נמוכה בסרום, וכמו כן היא מגינה על חלבונים ועל דנ"א מנזק חימצוני.
תוסף C0Q10 משמש מיליוני אנשים ברחבי העולם במיוחד ביפן כדי לטפל במחלות לב, יתר לחץ דם, המרצה של המערכת החיסונית, הארחת החיים ועיכוב תהליך ההזדקנות.

מחלות לב

חסר בקואנזים Q10 נפוץ למדי בקרב חולי לב.דבר זה מתועד על סמך ביופסיות של שריר הלב, במיחד אצל חולים שעברו השתלת לב. החוקרים מצאו את רמות הקואנזים Q10 הנמוכות ביותר אצל החולים הקשים ביותר ואצל אלה הנמצאים בסכנת החיים הגדולה ביותר.
מאחר שהלב פעיל כל כך מבחינה מטאבולית ודורש אספקה קבועה של ATP לצורך פעימתו הבלתי פוסקת, הוא פגיע במיוחד במצבים של חסר של קואנזים זה.
חסר קואנזים Q10 נצפה אצל חולים באי ספיקת לב עם גודש,מחלת העורק הכלילי, אנגינה פקטוריס, מחלת שריר הלב, יתר לחץ דם וכן בחולים שעברו ניתוח מעקפים.

קואנזים Q10 יכול להינתן במגוון רחב של טיפולים בבעיות קרדיו- סקולריות:

  • אנגינה פקטוריס.
  • אנגינה בלתי יציבה.
  • גורם תומך לשריר הלב בזמן ניתוח לב.
  • גורם תומך לשריר הלב במהלך המסת קרישי דם.
  • אי ספיקת לב עם גודש.
  • רעילות ללב בהשראת רעלנים למשל, תופעת לוואי של אדריאמיצין.
  • יתר לחץ דם ראשוני.
  • הפרעות קצת בין חדריות.
  • מניעת חימצון של LDL.

המחקר הקליני הראה באופן עקבי כי קואנזים Q10 יעיל מבחינה קלינית לטיפול במחלת העוקר הכלילי,הפרעות בקצב הלבף ויתר לחץ דם וכן בתופעות הלוואי של אדריאמיצין (סוג של טיפול כימי),אך בשני העשורים האחרונים התמקדו מחקרים קליניים רבים באי ספיקת הלב עם גודש ובמחלת שריר הלב.

לחץ דם

COQ10 פועל ביעילות לנירמול לחץ הדם. נמצא כי קיימים חסרים של קואנזים זה אצל חולים עם יתר לחץ דם, וכי טיפול של 1-2 מיליגרם לקילוגרם הביא לירידה של לחץ הדם.
המנגנון שבאמצעותו מביא הקואנזים Q10 להורדת לחץ הדם אינו מובן לגמרי. במחקר שנעשה לאחרונה ע"י לנגסיואן ואחרים, קיבלו 109 חולים עם יתר לחץ דם 225 מ"ג של קואנזים Q10 ביום. והשיגו רמת Q10 בדם של 2 מיליגרם למיליליטר. חלה ירידה משמעותית בלחץ דם הסיסטולי, ממוצע של 159 ממ"כ ל- 147 ממ"כ, בעוד הלחץ דם הדיאסטולי הממוצע ירד מ- 94 ממ"כ ל- 85 ממ"כ.
במחקר זה הצליחו החוקרים להביא 50 אחוז לפחות מהמטופלים לויתור על 1-3 מהתרופות שהם קיבלו עבור יתר לחץ דם.
השימוש בקואנזים Q10 הוא מרכיב חיוני בפרוטוקול הטיפול של יתר לחץ דם. למרות שהנסיון הקליני הוא על מספר מצומצם של חולים ולכן יש להמשיך ולבחון את תפקיד הקואנזים Q10 בטיפול ביתר לחץ דם סיסטמי.

האטת תהליכי הזדקנות

קואנזים Q10 כמו אנטיאוקסידנטים אחרים, יכולים לחסל רדיקלים חופשיים לפני שהם גורמים נזק, בהגנה על הדנ"א, על דפנות התאים ואפילו על מערכות אנזמטיות שונות הקשורות בחילוף החומרים של המזון והחמצן בגוף.
ידוע, כי בריאותו של כל תא בגוף תלויה באיזון שבין הרדיקלים החופשיים לבין האנטי אוקסידנטים.
רדיקלים חופשיים הם תוצר הלוואי של החמצון במטבוליזם הנורמלי, הם גם הגורמים הסיבתיים למחלות הניווניות של המאה ה- 20, דוגמת סרטן ומחלות לב, וכמו כן האשמים בהזדקנות עצמה.
מאחר וצורתו המחוזרת, בעלת האלקטרון הנוסף של הקואנזים Q10 , של ויטמין E ושל אנטי אוקסידנטים אחרים עוזרת בהגנה של האנטי אוקסידנטים, נוכחותם חיונית לשם מניעת נזק של הרדיקלים החופשיים ולמניעת הזדקנות מוקדמת. כממחזר של ויטמין E, הקואנזים Q10 הופך אותו לאנטי אוקסידנט שותף זמין יותר לעזרה בלכידתם של רדיקלים חופשיים לפני שהם גורמים נזק.

חיזוק מערכת החיסון

הניסוי הראשון שנערך ע"י בלזניקוב עסק במערכת החיסונית, הוא מצא ש- COQ10 הכפיל את יכולה של המערכת החיסונית לסלק אורגניזמים הפולשים לדם.
סדרת הניסויים הבאה שערך הוכיחה ש- COQ10 הכפיל את רמות הנוגדנים, ולאחר מכן מצאו ש – COQ10 מגן מפני סרטן הנגרם באופן כימי, ומביא ליצירתם של פחות גידולים, גידולים קטנים יותר ומשך הישרדות ארוך יותר.

בטיחות

ה- COQ10 עבר את בדיקות הרעילות הנדרשות ע"י ה- FDA האמריקני לשם בדיקות קליניות בארה"ב. אף חוקר לא מצא תופעות לוואי משמעותיות כשלהן של תוסף זה בכל מינון ולמשך זמן כלשהו.
מחקר אחד שכלל יותר מ- 5000 חולים שלקחו 30 מ"ג של תוסף זה, מצא שכחצי אחוז סבלו מאי נוחות במערכת העיכול, בחילות, שילשולים ואלה היו תופעות הלוואי היחידות.
התוויות נגד: לתוסף זה אינטארקציות שונות עם תרופות לדילול הדם, תרופות ליתר לחץ דם, חולי לב ויתר לחץ דם ולכן אין לטול תוסף זה ללא המלצה של גורם מקצועי.